Doğru parke seçimi nasıl yapılır ?

Hangi parkeyi tercih etmeliyim ?

Parkeler; ihtiyaçlarınıza uygun olarak birçok model, renk ve özellikte üretilmektedirler. Evinizde doğru parkeyi seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar. Odaların ferah ve geniş görünmesi için açık veya sıcak renk tonlu parke modelleri tercih edebilirsiniz.

Mobilyaları veya nesneleri daha ön planda tutmak için ise koyu renkli parke modellerini kullanabilirsiniz. Yalnız zeminde koyu renkler kullanmak mekan algısını değiştirebileceğinden ortamı daha küçük gösterecektir.

Laminat Parke Ne Kadar Dayanıklıdır?

Laminat parkeler dayanıklı bir zemin döşeme seçeneği olarak tercih edilmektedir. Ancak tüm ürünler her eve veya odaya uygun değildir. Parkelerin sıvı teması ve dayanıklılığı ile ilgili Avrupa Laminat Zemin Kaplaması Üreticileri Birliği’nin yapmış olduğu testler sonucunda evrensel bir şekilde sınıflandırılıp derecelendirilmiştir. Bu sınıflandırma şu şekildedir.
Banyo Parke Modelleri

Parkeler ıslak zeminler için ideal bir seçim değildir fakat bazı parkeler banyolarda da kullanılmaktadır. Bunların yüzeyleri sıvı temasına karşı dayanıklı ve kaydırma yapmaz özelliktedir. Bu nedenle bu alanlarda güvenli bir seçenektir.

Mutfak Parke Modelleri

Zemine döküken içecek ve yiyeceklerin kolay temizlenebilmesi için parke üst katmanının diğer parkelere göre mukavemetli olduğu ürünler mutfak kullanımı için harika bir seçimdir. Ayrıca bu ürünler renk ve tasarımlarıyla zemine stil ve işlevsellik katacaktır.

Oturma Odası Parke Modelleri

Çok fazla model ve desene sahip olan laminat parkeler ile oturma odalarında ferah bir alan oluşturmak için zeminde açık renkli parke modellerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Modern ve rahat bir ortamın oluşturulmasında açık renkli parke modelleri ortamı daha geniş ve sıcak gösterecektir.

31Konut
Özel Kullanım
Alanı
NormalAra sıra kullanımMisafir odası
Oturma odası
Yemek odası
İç koridorlar
32Ticari (bina)
Kamusal ve ticari
kullanım alanları
OrtaNormal kullanımKreşler,Otel odaları
Konferans salonları
Küçük bürolar
Bürolar,
bekleme salonları
Otel lobileri, butikler
33 + 34Ticari (bina)
Kamusal ve ticari
kullanım alanları
YoğunYoğun, sık kullanımKoridorlar
Büyük bürolar
Alışveriş merkezleri
Okul sınıfları
Parkeler, ortamdaki insan trafiğinin yoğunluğu ve yüzeyindeki dayanıklılık koşulları ile sınıflandırılmıştır. Az insan trafiği olan ortamlarda AC3-31. Sınıf parkeleri kullanabilirsiniz. Biraz daha yoğun trafiğin olduğu mekanlarda ise AC4-32.sınıf parkeleri tercih edebilirsiniz. Evlerde en çok tercih edilen parke sınıfı AC3-31. sınıf ve AC4-32. Sınıftır. İş yerlerinde ise AC4-32. Sınıf ve AC5-33.sınıf laminat parkeleri kullanabilirsiniz.
  • Kullanacağınız mekanın ihtiyaçlarına yönelik, akustik, yüksek darbe dayanımlı, nem direnci ve ısı yalıtımı sağlayan teknik özelliklerdeki parkeleri tercih edebilirsiniz.
  • Ortamın atmosferine uygun renk tercihlerine dikkat etmeniz gerekebilir. Açık renkler sizlere daha geniş ferah bir alan sunarken koyu renkli parkeler ise mekan algısını değiştirerek bunun tam tersini sağlayabilir.
  • Derzli parkeler, derzsiz parkelere kıyasla yüzeyinde daha belirgin ve keskin çizgilere sahiptir. Bu sayede zemindeki desenin yapısı dışarıdan daha minimal ve modern görünecektir.
Yatak Odası Parke Modeleri

Diğer odalara kıyasla insan trafiğinin az olduğu mekanlar olduğu için dayanıklılık konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Açık renklerin yanı sıra koyu renkli parke modelleri mekanı hacimsel olarak daha küçük gösterecektir.

Hangi parke renklerini tercih etmeliyim ?

  • Sadelik Açık renkli zeminler, koyu renkli zeminlere kıyasla daha hafif ve yumuşak bir his verir. Minimalist ve işlevsel bir görüntü oluştururlar. Farklı hissetmek isteyen bir ev için mükemmel bir seçimdir.
  • Geleneksel Geleneksel bir oda tasarımı istiyorsanız zeminde kiraz ve koyu meşe laminat parkeleri tercih edin. Koyu zemin renkleri, rustik bir görüntü oluşturmak için eski evlerde öne çıkan popüler seçeneklerdendir.
  • Modern Zeminde gri ve siyah renkler , açık ve koyu renkli ahşap kaplamalardan daha tutarlı bir zarafete sahiptir. Özellikle nötr tonlara sahip bir oda için ideal seçimdir.